Karlštejn

Karlštejn

Na Karlštejn za českými klenoty

Zima se nám nějak loudá, o lyžování na našich horách si zatím necháváme zdát. To ale neznamená, že se z nás stanou peciválové. Alespoň jeden krásný den věnujme pěšímu výletu. 

Výlet na KarlštejnVýlet na KarlštejnVýlet na Karlštejn

 

Tip před výletem

Doporučuji si, večer před výletem, pustit legendární filmové zpracování Vrchlického veselohry Noc na Karlštejně. Děj je sice celý smyšlený, ale přesto myslím, že Vás na druhý den bude prohlídka hradu o to víc bavit.

Vyrážíme na cestu vlakem (z Prahy)

Navštivte hrad Karlštejn, největší klenotnici všech dob. Z pražského Smíchovského nádraží jste v obci Karlštejn za pouhých 30 minut. Vlak většinou vyjíždí z Hlavního nádraží, což může být přínosem hlavně pro ty, kteří v Praze jen přestupují a nechtějí se zde zdržet. Nasednete tedy do vláčku a příjemně drncáte napřed kolem Vltavy a dostihového závodiště Velká Chuchle. Koukejte z okýnka, možná budete mít štěstí a uvidíte na oválu běžet klusáky. Zakrátko se trať zařízne do údolí řeky Berounky a obklopí Vás kopcovitá krajina Českého krasu.

Vystupujeme a stoupáme ke Karlštejnu

Malebné nádraží, kde vystupujete, nese stejný název jako hrad i přilehlá obec.
Karlštejn. Majestátní hrad, jakoby si hrál na schovávanou mezi kopci, od trati chvílemi vidět je a chvílemi zase není. Zabloudit ale nemůžete. Doby, kdy zdejší lesy byly husté a neprostupné, plné loupeživých banditů, jsou dávnou minulostí. Vydejte se od nádraží po žluté turistické značce. Ta Vás převede přes most na druhou stranu řeky a provede malebným podhradím vzhůru, do těsné blízkosti hradu.

Karlštejn známe z mnoha pohlednic a učebnicových obrázků, přesto stojí za to vidět jej ve skutečnosti. Je to monumentální dílo středověkých stavitelů. Král Karel IV. je nechal zbudovat ve 14. století a od položení základního kamene přikládal hradu velký význam. Karel IV se později stal římským císařem a hrad nechal stavebně rozšířit a zdokonalit. Do jeho ochrany svěřil ty nejvzácnější klenoty tehdejšího českého království i celé římské říše.

Uvnitř hradu Karlštejn

Vnitřní části hradu nabízejí několik vyhlídkových okruhů. Ty na sebe vzájemně nijak nenavazují. Rozmyslete si tedy, jestli Vás zajímá víc interiér hradu, nebo výhled z věže do okolí. Asi nejzajímavější částí hradu Karlštejna je nepochybně kaple sv. Kříže. Ta je ve Velké věži, v nejvyšší části hradu a její návštěva skutečně stojí za to. Stěny kaple jsou celé vyloženy drahými kameny, zlacenými prvky a obrazy od Mistra Theodorika. Pokud si však chcete prohlédnout tuto vzácnost, musíte si vstupenky rezervovat předem na konkrétní datum a čas. Počet návštěvníků na jednu prohlídku je omezen.

Expozice betlémů

Když už budete na Karlštejně, nenechte si ujít unikátní sbírku českých betlémů. Najdete ji na cestě zpět, kousek pod hradem. Některé betlémy jsou pohyblivé, některé z perníku, jiné z materiálů, které byste opravdu nečekali. Expozice by měla zabavit děti různých věkových kategorií, ale i jejich dospělé společníky. Výlet si také můžete ozvláštnit prohlídkou voskových figurín. V hradních prostorech na Vás čeká řada historických postav věrně vymodelovaných z vosku.

Dub sedmi bratří

Pokud ještě nejste příliš unaveni z prohlídky hradu, vydejte se kousek po červené turistické značce k Dubu sedmi bratří. K tomuto památnému dubu, jehož stáří se odhaduje na více než 350 let, se váže zajímavá pověst o sedmi loupežnických bratrech.

Pokud jste nebyli na hradě a spokojili se pouze s prohlídkou jeho vnější části, budete na rozcestí U Dubu sedmi bratří velice rychle. Vydejte se tedy po červené, směrem ke Králově studni.

Přírodní studánka

Přírodní studánka je pár metrů od turistické značené cesty. Vyvěrá z ní čistá pramenitá voda, takže se můžete bez obav napít. Nezapomínejte, že jste v srdci chráněné krajinné oblasti plné unikátních, a také citlivých, rostlin, živočichů i nerostů.

Jdeme po červené, přestávka na buřty..

Po červené dojdete na rozcestí se žlutou turistickou značkou. Dejte se pár metrů vpravo ke Kubrychtově boudě. Před ní je ohniště s lavičkami, kde můžete posvačit a třeba si opéct buřty. Děti takové zastaveníčko osvěží. Nyní se můžete vrátit k rozcestníku a dát se po žluté, která Vás po 2,5 kilometrech dovede do obce Srbsko. Tady potkáte Berounku s krásnými vápencovými skálami na březích. Svoje putování můžete zakončit v některé z místních restaurací, nebo se rovnou vydat na vlakovou zastávku, která je na druhém břehu řeky.

Bubovické vodopády

Jestli patříte ke zdatnějším chodcům, vydejte se na rozcestí doprava po červené značce k Bubovickým vodopádům. Nečekejte ohlušující podívanou s vodou valící se z výšky. Bubovické vodopády jsou přírodní kamenitou kaskádou, přes kterou protéká potok. V těsné blízkosti vodopádů roste mnoho druhů mechů a rostlin. Dohromady tady tvoří neobyčejně krásné místo.

Svatý Jan pod Skálou

Cesta od vodopádů postupně stoupá a vede lesem. Minete rozcestí s modrou a později také se zelenou značkou, ale držte se stále červené, až začne cesta klesat do Svatého Jana pod Skalou. Ves, která nese tento neobvyklý název, láká turisty nejednou zajímavostí. Místní kostel s jeskyní a několika legendami, hřbitov nebo klášter s pohnutou minulostí. Pravidelně se zde koná Svatojánská pouť se staletou tradicí.

O tom, že tato místa stojí za to vidět, svědčí i fakt, že turistická stezka ze Svatého Jana pod Skalou do Karlštejna byla značena historicky jako druhá turistická trasa v české republice a dnes je trasou nejstarší.

Ve Svatém Janu pod Skalou si počkejte na autobus, který Vás odveze do Prahy nebo na druhou stranu do Berouna. Ostatně, tam, v případě potřeby, zvládnete dojít i po svých.

Od hradu do Svatého Jana pod Skalou je to 8 kilometrů lesním terénem. Když připočtete dva kilometry od Karlštejnského nádraží k hradu, dostanete příjemných deset kilometrů. Se zastávkami je to docela pohodový jednodenní výlet, který zvládnou i děti. Trasa přes Srbsko je kratší a méně náročná. Pokud ale chcete na prohlídku hradu, určitě už toho moc navíc nestihnete a za krásami přírody se sem vydejte klidně znovu.


Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru Sdílet na Linkedin

Vybrané články

Karlštejn

Karlštejn

Na Karlštejn za českými klenoty

Zima se nám nějak loudá, o lyžování na našich horách si zatím necháváme zdát. To ale neznamená, že se z nás stanou peciválové. Alespoň jeden krásný den věnujme pěšímu výletu. 

celý článek

Romantický pobyt v Prachovských skalách

Romantický pobyt v Prachovských skalách

Prachovské skály jsou nádherné místo uprostřed Českého ráje. Jsou obklopené hlubokými lesy, romantickými rybníky a protkány spoustou turistických cest i cyklotras. Je to doslova turistický ráj jak pro rodiny s dětmi, tak i pro dva lidi, kteří hledají samotu a romantiku ve dvou. V Prachovských skalách si přijdou na své milovníci přírody a turistických výšlapů, zrovna tak i obdivovatelé české historie, ale také cykloturisté.

celý článek

Romantický pobyt pro dva "ve středověku"

Romantický pobyt pro dva "ve středověku"

Romantický pobyt se středověkou atmosférou, to jsou Dětenice 

Obec Dětenice je krásné místo ve středních Čechách, svojí krásou láká i návštěvníky ze zahraničí, aby okusili jedinečný půvab této obce. Ačkoliv je zde krajina spíše rovná a okolní příroda poskytne více polí, nežli lesů, tak je toto místo plné romantických atrakcí, kterých si lze užít nejlépe ve dvou.

Když se dorazí do samotných Dětenic, tak zprvu člověku vyhládne, na to se ovšem nabízí zaručený recept, kterým je návštěva zdejší středověké krčmy.

celý článek